+48 505 054 842

Jarmuż – zapomniane w Polsce warzywo powoli przeżywa renesans. Wygląda jak skrzyżowanie kapusty z brokułem. Zasługuje na specjalną uwagę ze względu na swoje właściwości antynowotworowe. Tych właściwości nabywa przede wszystkim jeżeli robimy z niego sok w wyciskarce. W momencie rozgniatania ścian komórek tej rośliny związki chemiczne glukozynole są przekształcane w izotiocyjaniny (związki wzmacniające układ odpornościowy, zwalczające stany zapalne i pomagające zabijać komórki rakowe).

jarmuż ekologiczny

jarmuż własna uprawa

Warto jednak wybrać warzywo organiczne, które nie widziało nawożenia i oprysku chemicznego. Jarmuż jest łatwy w uprawie i nie wymagający, a zbiory zaczynają się od końca czerwca i trwają aż do grudnia. Roślina wytrzymuje mróz rzędu nawet – 15 stopni.

Pod względem ilości składników pokarmowych dostarczanych organizmowi na każdą spożytą kalorię, jarmuż jest jednym z najwyżej ocenianych warzyw. Jest w nim więcej wapnia niż w mleku więc jest wskazany dla osób z osteoporozą. Polecany dla osób z nadciśnieniem dzięki dużej zawartości potasu. Zawartość witaminy C ( w 100g liści) zaspokaja nasze dzienne zapotrzebowanie. W tym warzywie mamy też miedź i mangan o które trudno w innych warzywach. W ilości witaminy K jarmuż bije na głowę wszystkie warzywa – na pewno pomoże w złagodzeniu obfitych menstruacji dzięki regulacji krzepnięcia krwi.

Dzień bez jarmużu to jak dzień bez słońca – twierdzi jeden z amerykańskich aktorów. Mój ulubiony sposób na jarmuż to przede wszystkim sok wyciskany i pesto. Poniżej obydwa przepisy.

Sok-składniki:

200 – 300 g jarmużu, 2-3 jabłka, 1/2 cytryny lub całą, kawałek świeżego imbiru jeżeli lubimy. Jarmuż i jabłka myjemy w wodzie najlepiej z dodatkiem octu. Cytrynę i imbir obieramy. Wszystkie składniki przeciskamy przez wyciskarkę ślimakową. Gotowe, można podawać z lodem. Smacznego!

Pesto-składniki:

200 g jarmużu (bez twardych łodyżek), 100 g natki pietruszki lub kolendry, sok z połowy cytryny, garść orzechów, sól do smaku i pół szklanki dobrej oliwy. Wszystkie składniki blendujemy i podajemy np. do ulubionego makaronu lub smarujemy kawałek pachnącego chleba.

jarmuż organiczny

składniki soku z jarmużu